ΦόρουμΗμερολόγιοΕικονοθήκηΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΚατάλογος ΜελώνΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση

Αριθμός μηνυμάτων : 117
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: UEFA Europa League   Παρ Δεκ 17, 2010 8:08 am

ΑΕΚ-ΖΕΝΙΤ 0-3

Την ήττα με σκορ 3-0 γνώρισε το βράδυ της Πέμπτης η ΑΕΚ στο Ολυμπιακό Στάδιο κόντρα στην Ζενίτ του αγαπημένου παιδιού της Original Μπρούνο Άλβες στα πλαίσια της τελευταίας αγωνιστικής των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ και σε συνδυασμό με τη νίκη της Άντερλεχτ κόντρα στην Χάιντουκ Σπλιτ, αποκλείστηκε από τη συνέχεια του θεσμού.
Η Ένωση ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι και θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ στο 40’, όταν ο Μπλάνκο αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Οι Ρώσοι όμως από την πλευρά τους δεν… χαρίστηκαν και στο 43’ έκαναν το 1-0 με τον Μπουκάροφ, ενώ στο 68’ ο Ροσίνα με ένα πολύ όμορφο γκολ στο 68’ διαμόρφωσε το 2-0 και «τελειώσει» το ματς. Το… κερασάκι για τη Ζενίτ, που πέτυχε το απόλυτο με έξι νίκες, σημείωσε ο Ντενίσοφ στο 88’ που διαμόρφωσε και το τελικό 3-0.
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Γιάχιτς, Καράμπελας, Μανωλάς, Δέλλας (74' Ντιόπ), Γκέντσογλου (54' Μπερνς), Μάκος (80' Λεονάρντο), Καφές, Μπλάνκο, Σκόκο, Λυμπερόπουλος
ΖΕΝΙΤ (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Μαλαφέεφ, Ντενίσοφ, Ουμποτσάν, Μπρούνο Αλβες, Λόμπαερτς, Λούκοβιτς, Σιρόκοφ, Ζιριάνοφ (84' Ιόνοφ), Ροσίνα, Λάζοβιτς (74' Χούσζτι), Μπουκχάροφ (83' Κασουνίκοφ)

ΑΡΗΣ-ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ 2-0

Ο Άρης ολοκλήρωσε το “θαύμα” κάνοντας σοβαρή εμφάνιση απέναντι στην Ρόζενμποργκ και πανηγυρίζει την πρόκριση στους 32 του Europa League. Οι παίκτες του Κούπερ έπαιξαν παθιασμένα από το πρώτο λεπτό και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Τσέζαρεκ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα από θέση οφσάιντ.
Στην επανάληψη οι “κιτρινόμαυροι” οπισθοχώρησαν με αποτέλεσμα οι Νορβηγοί να γίνουν απειλητικοί, όμως ο Φατί στις καθυστερήσεις με μία φανταστική ατομική προσπάθεια σφράγισε τη νίκη. Μία νίκη που τελικά ο Άρης δεν χρειαζόταν για να πανηγυρίσει καθώς στο άλλο παιχνίδι Λεβερκούζεν και Ατλέτικο έμειναν στο 1-1.
ΑΡΗΣ: Σηφάκης, Κουλουχέρης, Τόχα, Τσέζαρεκ (78’ Ρουίς), Κόκε (87’ Φατί), Μίσελ, Μενδρινός (83’ Καζναφέρης), Χαβίτο, Λαζαρίδης, Βανγκέλι, Πρίττας.
ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ: Όρλουντ, Λούστιγκ, Ντόρσιν, Ανάν, Μπιάρσμιρ, Χάμτφαλ (65' Ίβερσεν), Μόλντσκρεντ, Ντεμίντοφ, Σκέλμπρεντ, Χένρικσεν, Πρίτσα

ΠΑΟΚ-ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΠ 0-1

Μέσα στο φλεγόμενο Ζάγκρεμπ προχθές το βράδυ ο ΠΑΟΚ όρθωσε το ανάστημά του και με το σουτ-γκολ του Σαλπιγγίδη στο 60' θα παίζει και την άνοιξη στην Ευρώπη αφού κράτησε ταυτόχρονα το μηδέν στην άμυνα του.
Οι φιλοξενούμενοι παίζοντας έξυπνα, διαχειρίστηκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το ματς και έφτασαν σε μία σπουδαία νίκη, χωρίς μάλιστα να απειληθούν ιδιαίτερα από τους φλύαρους Κροάτες.
Οι πανηγυρισμοί των ηρωικών φιλάθλων του ΠΑΟΚ που βρέθηκαν στη Κροατία ήταν η καλύτερη απάντηση στη φονική ενέδρα που επιχείρησαν λίγες ώρες νωρίτερα χούλιγκανς της κροατικής ομάδας στο πούλμαν των οπαδών του δικεφάλου.