ProoAcademy

Αριθμός μηνυμάτων : 117
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2010

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ (8/01/11) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ (8/01/11)   ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ (8/01/11) EmptyΣαβ Ιαν 08, 2011 7:58 pm

8/01/11
Πρωτάθλημα Εφήβων ΕΠΣΠ

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ 0-1
Γήπεδο Νικαίας

Επισοδειακό ήταν το παιχνίδι που έγινε το Σαββάτο το πρωί στη Νίκαια, ανάμεσα στην Προοδευτική και το Κερατσίνι στα πλαίσια του Πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΠΣΠ. Γι' όλα φταίει ένας "τυπάκος" που έκανε τον διαιτητή αλλά μόνο σχέση με διατησία δεν είχε...
Ξεκινώντας το παιχνίδι και οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στο γήπεδο με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν πιο πολύ τα καρέ των γηπεδούχων. Σε μια αντεπίθεση της Προοδευτικής ο Βικάτος από θέση αριστερού χαφ βγάζει μια εξαιρετική σέντρα στο ύψος της μεγάλης περιοχής του Κερατσινίου και ο επερχόμενος Αγγελωνίτης με πολύ καλή ενέργεια και ενώ είχε ξεκινήσει από κανονικότατη θέση, έστειλε τη μπάλλα στα δίχτυα. Το γκολ δεν μέτρησε γιατί ο διαιτητής που βρισκόταν πίσω από τη σέντρα και είδε καλά την φάση το καταλόγισε οφσάιντ. Οι διαμαρτυρίες υπήρξαν έντονες απο τα παιδιά, τον προπονητή κο. Σκριβάνο, αλλά και από τους γονείς στην εξέδρα. Τελικά το παιχνίδι συνεχίστηκε... Πέντε λεπτά αργότερα κι ενώ οι φιλοξενούμενοι πιέζουν την εστία μας, η μπάλλα φτάνει μέσα στην μικρή περιοχή στα πόδια του στόπερ Πούλια. Εκείνος στην προσπάθειά του να την διώξει, κάνει "τσαφ" και έτσι η μπάλλα καταλήγει στα χέρια του τερματοφύλακα Παγώνη που σκύβει και την μαζεύει. Ο διαιτητής σφυρίζει αμέσως και δείχνει το σημείο του πέναλντι για έμμεσο. Όλοι πέσαν επάνω του και ο κος Σκριβάνος μπήκε στον αγωνιστικό χώρο κυνηγώντας τον. Ο διαιτητής αποχώρησε για τα αποδυτήρια λέγοντας ότι διακόπτει τον αγώνα. Περάσαν περίπου 20 λεπτά μέχρι ν' αλλάξει γνώμη και να ξαναμπεί στον αγωνιστικό χώρο. Το παιχνίδι ξεκίνησε και πάλι χτυπώντας το Κερατσίνι το έμμεσο και σημειώνοντας γκολ. Το παιχνίδι συνεχίστηκε χωρίς όμως να σημειωθεί τίποτα άλλο αξιοσημείωτο.
Έτσι έφτασε το δεύτερο ημιχρόνο παίζοντας και οι δυο ομάδες καλό ποδόσφαιρο προσπαθώντας να παραβιάσουν την εστία του αντιπάλου τους. Πέντε λεπτά πριν το τέλος κι ενώ το σκορ παραμένει 0-1 δυο παίκτες του Κερατσινίου βρίσκονται στο έδαφος. Ο διαιτητής πάει κοντά τους και προφανώς τους λέει να βγουν έξω από τον αγωνιστικό χώρο για τις πρώτες βοήθειες προκειμένου να συνεχιστεί το παιχνίδι. Εκείνοι τον παρακούν και εξακολουθούν να βρίσκονται ξαπλωμένοι εντός γηπέδου -λογικό αφού το παιχνίδι τελείωνε και ήθελαν να φάνε τον χρόνο καθώς η ομάδα τους ήταν μπροστά στο σκορ- και τότε ο "κυριος διαιτητής" σφυρίζει την λήξη του αγώνα και φεύγει τρέχοντας για τα αποδυτήρια. Άλλη μια από τα ίδια... και ποιος δεν τον κυνήγησε, παιδιά γονείς όλοι...
Αν είναι δυνατόν δηλαδή. Επειδή δυο ποδοσφαιριστές θέλουν να κάνουν καθυστέρηση ο διαιτητής να λήγει τον αγώνα; ή μήπως τον διέκοψε, γιατί αν τον διέκοψε τότε πρέπει να τον διέκοψε εις βάρος των φιλοξενουμένων, κάτι που φυσικά δεν έγινε.
Ο συγκεκριμένος διαιτητής μας είχε παίξει και σε άλλον αγώνα με την Σαλαμίνα και πάλι είχε κάνει ολέθρια λάθη και δεν θέλω να πω ότι έχει κάτι με την Προοδευτική, όχι δεν λέω πως τα λάθη που κάνει είναι εσκεμμένα, απλά ο άνθρωπος είναι ΑΣΧΕΤΟΣ με το αντικείμενο.