ProoAcademy

Όλα τα νέα για τους ΜΙΚΡΟΥΣ μιας ΜΕΓΑΛΗΣ ομάδας

ΦόρουμΗμερολόγιοΕικονοθήκηΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΚατάλογος ΜελώνΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ-ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
proodeftikanos

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2010
Τόπος : ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ

ΔημοσίευσηΘέμα: ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ-ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ   Κυρ Ιαν 09, 2011 5:13 pm

Εχθές ,στον αγώνα με το Κερατσίνι,γίναμε μάρτυρες γεγονότων για τα οποία κανένας δεν πρέπει να είναι περήφανος.
Από τη μία μεριά ένας επικίνδυνος διαιτητής , ο οποίος κατέστρεψε τον αγώνα με τις αποφάσεις του και από την άλλη
δύο προπονητές για τους οποίους αυτοσκοπός είναι η νίκη και όχι το παιχνίδι για το καλό των παιδιών που συμμετέχουν
σ'αυτό.Ο ένας , ο διαιτητής , και άλλες φορές έχει αποδειχτεί λίγος, αλλά φαίνεται ότι δεν παρακολουθεί κανείς από
την ένωση Πειραιά για το ποιόν στέλνουν και αν έχει τα προσόντα γι'αυτό το σκοπό , αφού και άλλες φορές έχουν παρατηρηθεί τέτοια γεγονότα στα γήπεδα του εφηβικού πρωταθλήματος.Και όμως αφήνουν τους διαιτητές μόνους χωρίς βοηθούς αν και το πρωτάθλημα των εφήβων είναι επίσημο.Αρκετά όμως γι'αυτόν.Το πιό σημαντικό είναι οι δύο "προπονητές" , ο θεός να τους κάνει!!!.Ο ένας έχει μάθει στα παιδιά ότι πρέπει να κάνουν τα πάντα για τη νίκη με θεαματικά πεσίματα και μαιμού τραυματισμούς(ο Βικάτος μόνο τους κοίταξε και τα δύο μπάκ σωράστηκαν ταυτόχρονα)
και είναι κρίμα γιατί και καλοί παίχτες είναι και η ομάδα τους είναι καλό σύνολο, δεν έχει ανάγκη από τέτοιες ενέργειες και στο τέλος πρέπει να καταλάβουν ότι αυτή η ποδοσφαιρική τους περίοδος θα είναι η πιό αγνή στη ποδοσφαιρική τους ζωή.Γιατί αν σαν επαγγελματίες αυτές οι ενέργειες είναι θεμιτές ,για τη νίκη της ομάδας , για το πρίμ,για το συμβόλαιο, αυτή τη περίοδο είναι αθέμιτες γιατί πρόκειται μόνο για τη μάθηση και τη χαρά του παιχνιδιού.Πρέπει να καταλάβουν ότι τώρα μαθαίνουν(?) να παίζουν σωστά και ότι η ικανοποίηση γιά τη νίκη είναι διπλή αν αυτή έχει προκύψει παίζοντας καλό ποδόσφαιρο.
Οσο γιά τον άλλο "προπονητή" ? , τι να πεί κανείς!!Νομίζω τα δύο επίθετα που χρησιμοποίησα στον τίτλο του θέματος είναι από τα πιο επιεική που μπορώ να χρησιμοποιήσω γι'αυτόν και δεν γράφω κάτι άλλο γιατί θα διαβάσουν και τα παιδιά μας.Ο καθένας από τους γονιούς ας αναρωτηθεί αν τα θετικά που προσφέρει στα παιδιά είναι περισσότερα από τα αρνητικά που προκαλούν τέτοιες συμπεριφορές σαν τη χθεσινή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
proodeftikanos

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2010
Τόπος : ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ

ΔημοσίευσηΘέμα: ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ-ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ (ΜΕΡΟΣ Β')   Κυρ Ιαν 30, 2011 12:19 am

Μου φαίνεται ότι ο τίτλος θα γίνει συνέχειες (όπως το ΡΟΚΥ). Λοιπόν.........τα ίδια παντελάκη μου,τα ίδια παντελή μου.Δεν μπόρεσα να είμαι στο παιχνίδι αλλά από όσα μου μετέφεραν και από όσα διάβασα από το διαχειριστή , καταλαβαίνω πως είχαμε μία από τα ίδια.Τουλάχιστον όσον αφορά τον <προπονητή μας> .Οπως λέει ο λαός πρώτα βγαίνει το <χούι> και μετά το όνομα.Τι να πεί κανείς.Το χειρότερο είναι ότι με αυτή τη συμπεριφορά παρασύρει τα παιδιά αλλά και τους γονείς να κάνουν τα ίδια.Και καλά τα παιδιά είναι μικρά και μπορούν να παρασυρθούν,αλλά οι γονείς;Πρέπει να καταλάβουμε ότι συμμετέχοντας η και δημιουργώντας τέτοιες συμπεριφορές δεν κάνουμε τίποτε άλλο από το να του δίνουμε άλλοθι γιά να συνεχίζει ο ίδιος αυτά πού κάνει.Γιατί αν του εκφράσουμε τα παράπονά μας και τη δυσαρέσκειά μας γιά τη συμπεριφορά του θα μας πεί ότι και μείς τα ίδια κάνουμε από την εξέδρα.Και βέβαια θα έχει δίκιο ,άσχετα αν αυτός το προκαλεί.Κυρίως πρέπει να σκεφτόμαστε τα παιδιά μας γιατί όταν γινόμαστε πρωταγωνιστές τέτοιων σκηνών, ταυτόχρονα αυτά γίνονται θεατές και ακροατές.Και βέβαια χάνουμε το ζητούμενο πού είναι η μπάλλα.Γιατί το ζητούμενο είναι να μάθουν και να παίζουν μπάλλα καί όχι να ψάχνουν να βρούν το δίκιο τους με αμφιλεγόμενες μεθόδους.Γιατί αν ξέρεις και βγάζεις στο γήπεδο αυτό πού μπορείς , τότε έχεις τη ψυχολογία να αντιμετωπίσεις τις αναποδιές και τις <τρικλοποδιές> που θα παρουσιαστούν.Αλλά αυτό πρέπει να ξεκινάει από το πάγκο.Αν δεν έχει ψυχραιμία και καλή ψυχολογία αυτός, τότε δεν μπορεί να εμπνεύσει τους παίκτες του.Δυσκολίες έχουμε αντιμετωπίσει και αντιμετωπίζουμε όλοι.Αδικίες το ίδιο.Δεν νομίζω ότι κανείς από μάς αντιμετωπίζει με τέτοιες συμπεριφορές αυτά πού του συμβαίνουν στη καθημερινότητα,γιατί το γήπεδο να αποτελεί εξαίρεση;Επειδή έχει καθιερωθεί η λογική του <ξεχαρμανιάσματος> από τα καθημερινά προβλήματά μας;Το να βρίζεις την οικογένεια , το σπίτι και οτιδήποτε άλλο του διαιτητή η των αντιπάλων σε τι βοηθάει;Πόσο μάλλον αν παίζουν τα παιδιά μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών

ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ-ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ProoAcademy :: ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ :: ΕΦΗΒΙΚΟ - ΠΑΙΔΙΚΟ :: Συζήτηση-
Μετάβαση σε: