ProoAcademy
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ProoAcademy

Όλα τα νέα για τους ΜΙΚΡΟΥΣ μιας ΜΕΓΑΛΗΣ ομάδας
 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Η Διαιτησία στο Θουκυδίδειο

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ProoAcademy
Admin
ProoAcademy


Αριθμός μηνυμάτων : 117
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2010

Η Διαιτησία στο Θουκυδίδειο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Η Διαιτησία στο Θουκυδίδειο   Η Διαιτησία στο Θουκυδίδειο EmptyΣαβ Δεκ 18, 2010 8:57 am

Η Διαιτησία στο απόσπασμα!!!


"ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΤΟΥΝ ΤΑ ΕΚΤΡΟΠΑ ΣΤΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΘΑ ΚΑΤΣΟΥΝ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ!!!"

Μιά συνέντευξη εφ' όλης της ύλης, του Γιάννη Ταμπάκη, συντάκτη του OUR BOYS με τον τέως Διαιτητή FIFA κο Χρήστο Κολοκυθά, με αφορμή τα τελευταία κρούσματα βίας προς τους Διαιτητές του τουρνουά

OUR BOYS:Αγαπητέ κε Κολοκυθά,
ήταν στο σχεδιασμό μας,η συνέντευξή σας να είναι βιντεοσκοπημένη, αλλά διάφορα συμβάντα των πρώτων 8 Αγωνιστικών,μας αναγκάζουν να επισπεύσουμε το διάλογό μας, έστω και σε έντυπη μορφή.
Οταν πριν από ένα μήνα, περίπου, δέχτηκα το τηλεφώνημά σας,οπότε και συζητήσαμε κάποιες απόψεις,που είχα εκφράσει για Διαιτητικά θέματα (παρεπιπτόντως σας γνωρίζω μόνο από τη πορεία σας στα γήπεδα των μεγάλων κατηγοριών).Η αλήθεια είναι ότι από εκείνή τη τηλεφωνική επικοινωνία ,μου δημιουργήθηκαν αρκετές προσδοκίες όσον αφορά στο τομέα της Διαιτησίας σ'αυτό το,πραγματικά,σπουδαίο τουρνουά.Ετσι θα ξεκινήσουμε τη κουβέντα μας σήμερα.

OUR BOYS:Πιστεύετε,πως σ'αυτόν τον τελευταίο μήνα έγιναν βήματα προς θετική κατεύθυνση στο τομέα της Διαιτησίας του Θουκυδίδειου τουρνουά;
Σαν υπεύθυνος διαιτησίας της Sport Team πιστεύω ότι έχουν γίνει θετικά βήματα.

OUR BOYS :Θάθελα να ρωτήσω,αν όταν ξεκίνησε ο σχεδιασμός αυτού του τουρνουά,τέθηκε επί τάπητος και το Διαιτητικό θέμα και οι αρχές στις οποίες θα στηριζόταν.Δηλαδή,μιλώντας έξω απ'τα δόντια,οι Διοργανωτές ενδιαφέρθηκαν περισσότερο για τη προσέλκυση όσο το δυνατόν περισσότερων ομάδων για τον καταρτισμό των ομίλων αυτού του δαιδαλώδους τουρνουά,βάζοντας σε δεύτερη μοίρα τη Διαιτησία ή η Διαιτησία αποτέλεσε ένα από τα πρώτα μελήματα των Διοργανωτών;
Ο κος Αλάσσας (Sport Team) σε συνάντηση που είχαμε μου τόνισε ότι, επειδή η διαιτησία παίζει μεγάλο ρόλο στους αγώνες θέλει τους διαιτητές που θα επιλέξουμε και θα παίζουν στο τουρνουά να είναι όσο το δυνατόν οι καλύτεροι , να γνωρίζουν τους κανονισμούς για να γίνονται τα λιγότερα λάθη.

OUR BOYS :Από που ξεκινούν και που σταματούν οι αρμοδιότητές σας στο Θουκυδίδειο Athens Football Cup,κε Κολοκυθά;
Οι αρμοδιότητες που έχω από την Sport Team είναι αυξημένες. Θέλει διαιτητές ετοιμοπόλεμους έτσι ώστε να μην υπάρχουν παράπονα από τις ομάδες. Όμως θέλω να καταλάβετε ότι οι διαιτητές δεν είναι ρομπότ και θα κάνουν λάθη, όπως κάνουν οι ποδοσφαιριστές, προπονητές και όλοι όσοι ασχολούνται με το τουρνουά. Φυσικά σκοπός μου είναι οι διαιτητές να κάνουν τα λιγότερα λάθη σε έναν αγώνα και για το λόγο αυτό με εντολή της Sport Team κάθε 15 μέρες έχουμε συγκέντρωση διαιτητών, όπου επισημαίνονται τα λάθη που έχουν γίνει έτσι ώστε να μην ξαναγίνουν.

OUR BOYS:Με πόσα όπλα σας έχει ενισχύσει η Διοργανώτρια Αρχή,ώστε να μπορέσετε να επιτελέσετε ,όσο αποτελεσματικότερα γίνεται ,το έργο σας;
Ο κος Αλάσσας μου έχει αναθέσει εξ ολοκλήρου τον τομέα της διαιτησίας, με στηρίζει και είναι δίπλα στους διαιτητές ανά πάσα στιγμή.

OUR BOYS:Εχετε αντιληφθεί,προφανώς,ότι κάθε Σαββατοκύριακο ασχολούνται χιλιάδες άνθρωποι με το Θουκυδίδειο.Ισως και να αποτελεί τον πιο απλό τρόπο διαφυγής από τα προβλήματα της καθημερινότητας,που κατακλύζουν το μυαλό όλων μας στη δάρκεια της εβδομάδας.Εχετε την ίδια άποψη με μας, λαμβάνετε τέτοια μηνύματα;
Ναι το έχω αντιληφθεί και για τον λόγο αυτό συμβουλεύω τους διαιτητές που σφυρίζουν να βοηθούν από την μεριά τους κάνοντας τα λιγότερα λάθη.

OUR BOYS:Μ'αυτή τη λογική αντιλαμβάνεστε,ότι νοοτροπίες και πρακτικές,που επικρατούν σε μεγαλύτερες ερασιτεχνικές ή επαγγελματικές κατηγορίες ποδοσφαίρου,μεταφέρονται πολύ πιο εύκολα στα γήπεδα του Θουκυδίδειου. Με αποτέλεσμα την πολύ πιο εύκολη στοχοποίηση του Διαιτητή στους αγώνες του Παιδικού ποδοσφαίρου. Είναι έτσι ή έχουμε λάθος εκτίμηση των πραγμάτων;
Ναι διότι νομίζουν ότι για όλα φταίει ο διαιτητής και ειδικά όταν η ομάδα που υποστηρίζουν χάνει.

OUR BOYS Τις τελευταίες Αγωνιστικές,κε Κολοκυθά,δυστυχώς πληθαίνουν τα κρούσματα βίας ή απειλών χρήσης βίας κατά Διαιτητών σε αγώνες,που αγωνίζονται παιδιά από 8 'εως 16 χρόνων. Λαμβάνουμε συνεχώς και περισσότερα e-mails με σχετικές αναφορές από γονείς,που βλέπουν νηφάλια το θέμα και που είναι εξοργισμένοι με συγκεκριμένα περιστατικά. Ταυτόχρονα,πληθαίνουν και τα περιστατικά,που καταγράφουμε εμείς ,σαν OUR BOYS,στους 15-20 αγώνες,που παρακολουθούμε εβδομαδιαίως σε ένα σύνολο 140 αγώνων.Φανταστείτε,τι μπορεί να συμβαίνει στους υπόλοιπους αγώνες.Πέστε μας με το χέρι στη καρδιά τι μηνύματα λαμβάνετε από τους Διαιτητές, αν λαμβάνετε,μετά τη λήξη κάθε Αγωνιστικής;
Δεν υποστηρίζω ότι οι διαιτητές δεν κάνουν λάθη. Όμως με την τακτική από προπονητές, παίκτες και γονείς που σε κάποιο κατά την γνώμη τους λάθος ή λάθη βρίζουν τον διαιτητή θα αναγκαστούν να μην ξανασφυρίξουν.Θα κάτσουν σπίτι τους. Δεν είναι απειλή αλλά πραγματικότητα.

OUR BOYS:Θα πρέπει να θυμήσω στους φίλους του OUR BOYS, ότι η πρώτη μας τηλεφωνική συνομιλία,έγινε με αφορμή ένα περιστατικό,που είχε συμβεί στο γήπεδο των Βριλησίων,σε σχέση μέ την αντίδραση ενός Διαιτητή προς τους φιλάθλους. Τότε.λοιπόν, σας είχα πει πως δεν είχα τη πρόθεση να τιμωρηθεί ο εν λόγω Διαιτητής,που παρεπιπτόντως κάνει εξαιρετικές Διαιτησίες.Παρ'όλα αυτά τον καλέσατε σε απολογία και αν δεν κανω λάθος τιμωρήθηκε με 2 Αγωνιστικές.Δεν διακρίνω,όμως,τα ίδια αντανακλαστικά όσον αφορά στη τιμωρία αθλητών,παραγόντων,ομάδων ή και έδρας για πολύ χειρότερα παραπτώματα,που έχουν συμβεί κατα Διαιτητών. Δεν έχετε τις κατάλληλες αρμοδιότητες,δεν υπάρχουν οριοθετημένες ποινές στο καταστατικό του τουρνουά ή τι άλλο συμβαίνει;
Ναι τον διαιτητή τον καλέσαμε σε απολογία και έμεινε κάποιο διάστημα εκτός αγωνιστικής δράσης. ΄Οσον αφορά σε παραπτώματα που υποπίπτουν κατά την γνώμη σας οι παίκτες, προπονητές, παράγοντες, εγώ δεν έχω καμμια αρμοδιότητα στο να επιβάλω πειθαρχικές ποινές.

OUR BOYS:Πως είναι δυνατόν να εφαρμόζονται όλοι οι κανόνες του ΚΑΠ κατά τη διάρκεια της Διαιτησίας ενός αγώνα,αλλά να μην εφαρμόζονται οι ποινές, που ορίζει ο ΚΑΠ κατά των παιχτών ή των ομάδων;
Δεν μπορώ να σας απαντήσω διότι δεν έχω αρμοδιότητα.

OUR BOYS:Θα σας κάνω μια τεχνική ερώτηση.Βρισκόμαστε στην εξέλιξη ενός αγώνα και απομένουν 3 λεπτά για ΄τη λήξη.Ενας παίχτης λοιπόν,εκνευρίζεται ,βρίζει και βιαιοπραγεί εκτός φάσης κατά αντιπάλου του. Ο Διαιτητής ,πολύ σωστά,τον αποβάλλει.Τι παιδαγωγικό ρόλο έχει αυτή η κόκκινη κάρτα ,αφού στον επόμενο αγώνα,μπορεί να λάβει μέρος κανονικά ο εν λόγω παίχτης. Ουσιαστικά απεβλήθη μόνο για 3 λεπτά.Υπάρχει η διάταξη στο πειθαρχικό κομάτι του τουρνουά,που να ορίζει κάτι σχετικό και απλά δεν εφαρμόζεται ή δεν υπάρχει κάποια σχετική πρόβλεψη;
Δεν είμαι αρμόδιος στις ποινές που επιβάλονται στους παίκτες και προπονητές.

OUR BOYS:Κε Κολοκυθά έχετε γράψει τη δική σας Ιστορία στα μεγάλα πρωταθλήματα της χώρας μας.Επιτρέψτε μου λοιπόν να σας αναφέρω κάποια περιστατικά,που έχουν συμβεί στις 8 πρώτες Αγωνιστικές του Θουκυδίδειου Αthens Football Cup,αλλά θα μου απαντήσετε με τη λογική τηςπειθαρχικής αντίδρασης στη Super League για ακριβώς τα ιδια περιστατικά:
΄1ο συμβάν
Παίχτης στρέφεται κατά του Διαιτητή και τον καθυβρίζει με χυδαίο υβρεολόγιο. Ο Διαιτητής τον αποβάλλει και τη σκυτάλη της καθύβρισης παίρνει,ο προπονητής, που απειλεί ευθέως τον Διαιτητή.
Στην Super League παίκτης και προπονητής τιμωρούνται με 4 αγωνιστικές και χρηματικό πρόστιμο.
2ο συμβάν
Παράγοντας μιας ομάδας αντιδρά έντονα στην απόφαση του Διαιτητη και εισέρχεται στον Αγωνιστικό χώρο κινούμενος απειλητικά προς το μέρος του Διαιτητή βρίζοντάς τον και απειλώντας,ότι θα πάρει τις ομάδες του και θα φύγει.
Κατ'αρχήν δεν θα μπορούσε να μπει λόγω παρατηρητή και αστυνομικής δύναμης. εάν όμως τους ξέφευγε την προσοχή θα τιμωρείτο από τον αθλητικό δικαστή με αρκετές αγωνιστικές και χρηματικό πρόστιμο.
3ο συμβάν
Παίχτης μιας ομάδας βρίζει συνεχώς τους αντιπάλους του. Στο αίτημα του αντίπαλου πάγκου για κάρτα,ο Διαιτητής λέει άσε στο τέλος του παιχνιδιού!!!!!
Είναι λάθος του διαιτητή πρέπει ο παίκτης να αποβληθεί από τον αγωνιστικό χώρο.

OUR BOYS: Θα μπορούσα να σας θέσω δεκάδες παρόμοιων περιπτώσεων, αλλά ο σκοπός μου είναι να καταδειχτεί,πως κάτι δεν γίνεται σωστά στο Πειθαρχικό κομάτι του τουρνουά.

OUR BOYS:Κε Κολοκυθά υπάρχει Πειθαρχική Επιτροπή ,που να λειτουργεί όμως,στο Θουκυδίδειο;
Ναι υπάρχει και επιλαμβάνεται των διαφόρων υποθέσεων.

OUR BOYS:Πόσους συνεχόμενους αγώνες,την ίδια μέρα,πιστεύετε,πως μπορεί να διαιτητεύσει ο ίδιος Διαιτητής;
Σε επίσημα πρωταθλήματα έναν αγώνα ημερησίως. Σε τουρνουά και σε φιλικά δεν υπάρχει περιορισμός.

OUR BOYS:Είναι στα σχέδιά σας ,τουλάχιστον για τους αγώνες του Εφηβικού,να ορίζονται και επόπτες,από τώρα και όχι μόνο στα play-off;
Θα ήταν καλό,αλλά δεν είναι στίς αρμοδιότητες μου.

OUR BOYS:Είναι στις αρμοδιότητες του Διαιτητή ο προληπτικός έλεγχος των πιστοποιητικών γέννησης των παιδιών πριν την έναρξη του αγώνα;
Ναι είναι υποχρεωτικό.

OUR BOYS:Σε ένα τουρνουά με 140 αγώνες εβδομαδιαίως,πιστεύετε,πως πρέπει να γίνονται τακτικές επιμορφώσεις των Διαιτητών;
Οπωσδήποτε. Ήδη στην Sport Team που ανήκω γίνονται επιμορφωτικές συγκεντρώσεις καθε 2 εβδομάδες.

OUR BOYS:Πιστεύετε στον διαδικαστικό ή στον παιδαγωγικό ρόλο του Διαιτητή στο Θουκυδίδειο;
Ο ρόλος του διαιτητή πρέπει να είναι παιδαγωγικός. Και αυτό το μήνυμα δίνω στους διαιτητές που ανήκουν στην Sport Team.

OUR BOYS:Εχει έρθει στιγμή,που νιώθετε εσείς ή άλλοι συνάδελφοί σας, σαν απαραίτητα διακοσμητικά στοιχεία ενός ιδιωτικού τουρνουά;
Οι διαιτητές που χρησιμοποιούνται στους αγώνες του τουρνουά όπως και εγώ πιστεύω πως είμαστε χρήσιμοι στην Sport Team.

OUR BOYS: Eπιτρέψτε μου μια ερώτηση.Σε πολλές απαντήσεις σας αναφέρεστε στη Διοργανώτρια εταιρεία,τη Sport Team.Προς τι αυτή η συχνή αναφορά σας;
Αναφέρθηκα τόσο συχνά στη Sport Team,γιατί δεν έχω αρμοδιότητες στο κομμάτι του τουρνουα,που αφορά στο Μπουρλής και το παλιό Θουκυδίδειο.

OUR BOYS:Ελπίζω,κε Κολοκυθά να σας στρίμωξα όσο περισσότερο μπορούσα.
Θέλω να γνωρίζετε πως το OUR BOYS θα συνεχίσει να παρακολουθεί στενά το κομάτι της Διαιτησίας στο Θουκυδίδειο και νάστε βέβαιος πως θα σας κρίνουμε αυστηρά,όπου πιστεύουμε,πως δεν κάνετε σωστά τη δουλειά σας,αλλά θα "βάζουμε και πλάτη " όταν καταστρατηγούνται τα αυτονόητα ανθρώπινα δικαιώματά σας.
Δεν με στριμώξατε, αλλά τελειώνοντας θέλω να σας ευχαριστήσω που ασχολείστε με εμάς τους διαιτητές και θα είμαι πάντα πρόθυμος να απαντώ στα ερωτήματα σας και δέχομαι την κριτική σας για να διορθώνουμε τα λάθη.
Και μία έκκληση προς τους γονείς που παρακολουθούν στους αγώνες τα παιδιά τους Μην πυροβολείται τους διαιτητές διότι είναι άνθρωποι που άθελα τους κάνουν λάθη.
Eυχαριστώ για την φιλοξενία σας


OYR BOYS: Σας ευχαριστόύμε πολύ εμείς κε Κολοκυθά για την άμεση ανταπόκρισή σας για τη συνέντευξη,που μας παραχωρήσατε!


Πηγή:
http://www.ourboys.gr/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://prooacademy.forumgreek.com
 
Η Διαιτησία στο Θουκυδίδειο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ProoAcademy :: ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ :: ΠΡΟΠΑΙΔΙΚΟ :: Συζήτηση-
Μετάβαση σε: